‌‌مهــرجــــان

اللهـم صل علی محمـدوآل محمـد وعجل فـرجـهــم . .
‌‌مهــرجــــان

عـلم و عمـل، دو گوهـرند و انسـان‌ساز..
ما کاری مهم‌تر از «خودسـازی» نَداریم؛
ما «اَبـد» در پیش داریم،
وَ هستیم که هستیم که هستیم...
-------------------------------------------------
ما از چهار هوّیـت وجودی‌ِ‌ خود دفاع می‌کنیم:
1- هویّـت انسـانی
2- هویّـت مـلّــی(ایرانی بودن)
3- هویّـت دیـنــی(اسلامی بودن)
4- هویّـت انقـلابی

گلچینی از رسانـه های دیگـر

بازتاب جهانی شکست اسرائیل در جنگ 51 روزه

جمعه, ۷ شهریور ۱۳۹۳، ۱۲:۴۴ ب.ظ


پس از اعلام آتش‌بس نامحدود در نوار غزه، مردم فلسطین «پیروزی بزرگ» مقاومت را بر رژیم صهیونیستی جشن گرفته و در خیابان‌ها به شادی و پایکوبی پرداختند.

شهروندان فلسطینی با تجمع در خیابان‌ها و حمل پرچم‌های گردان‌های مقاومت، شعارهایی در تایید مقاومت و حمایت از آن سر دادند، همچنین صدای الله‌اکبر از مساجد به مناسبت این پیروزی بزرگ در نوار غزه طنین‌انداز شد.
شادی مردم غزه و کرانه باختری که بیش از 51 روز در برابر تجاوزهای رژیم صهیونیستی و هزاران حمله هوایی و چندین تن بمب و موشک مقاومت کردند همچنان ادامه دارد.
فلسطینیان تاکید کردند که این پیروزی نتیجه پایداری مقاومت فلسطین است و رژیم اشغالگر قدس به اهداف خود از حملات به غزه دست پیدا نکرد و مقاومت فلسطین نیز سلاح خود را حفظ کرد. .
زلزله سیاسی در کابینه اسرائیل
دولت رژیم صهیونیستی که حدود دو ماه قبل با هدف «خلع سلاح» نیروهای مقاومت فلسطین تجاوز همه‌جانبه به نوار غزه را آغاز کرد، روز سه‌شنبه 4 شهریورماه و پس از پذیرش همه شروط مقاومت با موجی از انتقادات داخلی مواجه شده است.
وزرای منتقد «نتانیاهو» می‌گویند وی منتظر فرصتی برای آتش‌بس بوده و بدون آنکه با کابینه مشورت کند یا این طرح را به رای بگذارد با آتش‌بس پیشنهادی مصر موافقت کرده است.
به گفته این منتقدان عملیات «صخره سخت» که با هدف خلع سلاح مقاومت از دو ماه قبل آغاز شد در شرایطی به پایان رسید که نه تنها نیروهای مقاومت خلع سلاح نشدند بلکه تل‌آویو مجبور به واگذاری امتیازات زیادی به طرف فلسطینی شده در این درگیری‌ها حداقل 64 نظامی صهیونیست به هلاکت رسیدند و صدها تن دیگر مجروح شدند. این در حالی است که طبق آمار گروه‌های مقاومت تعداد کشته‌های صهیونیست بالغ بر 200 نفر بوده است.
مفاد آتش‌بس
برخی مفاد توافق شامل این موارد است: توقف فوری تبادل آتش‌ میان اسرائیل و گروه‌های فلسطینی، بازگشایی فوری گذرگاه‌ها، آغاز عملیات بازسازی غزه، توسعه فوری منطقه صید دریایی، کم کردن منطقه امنیتی از 500 به 300 و سپس 100 متر و مذاکره برای حل مسائل معوقه بعد از یک ماه یا محول کردن آن به مذاکرات بین محمود عباس و طرف صهیونیستی که در مقدمه آن پرونده‌های تاسیس  بندر و فرودگاه در نوار غزه و آزادی بازداشت‌شدگان و همچنین تبادل اجساد دو طرف مطرح خواهد شد. به اعتقاد رهبران مقاومت، شکسته شدن حصر غزه به تنهایی یک پیروزی عظیم برای مقاومت است.
به گفته مردم فلسطین و گروه‌های مقاومت با بازگشایی گذرگاه‌ها، محاصره ظالمانه غزه که حدود 7 سال است از سوی رژیم صهیونیستی اعمال شده نیز متزلزل شده و از هم‌اکنون می‌توان آن را رفع شده تلقی کرد.
واکنش‌های جهانی
برقراری آتش‌بس نامحدود در نوار غزه که با موافقت رژیم صهیونیستی برای بازگشایی گذرگاه‌های مرزی همراه بود واکنش‌‌های گسترده‌ای را به همراه داشت.
حزب‌الله لبنان پیروزی بزرگ گروه‌های فلسطینی را تبریک گفت و آن را نتیجه مقاومت مردم فلسطین دانست.
بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز ابراز امیدواری کرد که توافق کنونی مقدمه‌ای برای برقراری صلح پایدار باشد.
آمریکا و کشورهای اروپایی نیز از توافق به دست آمده استقبال کرده و از طرفین خواستند به مفاد آتش‌بس به دست آمده پایبند باشند.
در برخی از کشورهای عربی همچون لبنان، اردن، مصر و سوریه نیز مردم با ریختن به خیابان‌ها و شادی و پایکوبی خوشحالی خود را از پایان جنگ در باریکه غزه ابراز کردند.
«سامی ابوزهری» سخنگوی حماس نیز در اظهاراتی تاکید کرد که مقاومت، رژیم صهیونیستی را در عمق سرزمین‌های اشغالی هدف قرار داد تا شکستی دیگر را به اثبات برساند.
ابوزهری گفت: مقاومت پیروزی خود را در برابر رژیم ستمگر اسرائیل، با پایداری ملت فلسطین و همه گروه‌های مقاومت جشن می‌گیرد و این مقاومت است که از این به بعد تعیین‌کننده تصمیمات جنگ و صلح خواهد بود.
ابوزهری اظهار داشت، اکنون شهرک‌نشین‌ها می‌توانند به خانه‌های خود بازگردند.
سخنگوی حماس تاکید کرد، مقاومت با تحمیل محاصره هوایی به اسرائیل و فراری دادن میلیون‌ها نفر از خانه‌هایشان به پناهگاه‌ها پیروزی به دست آورد که ارتش‌های عربی از آن عاجز بودند.
وی افزود، مقاومت هیبت ارتش اسرائیل را که دائما آن را شکست‌ناپذیر توصیف می‌کردند شکست.
دو جنبش اصلی مقاومت فلسطین یعنی حماس و جهاد اسلامی نیز در بیانیه‌ای مشترک از تلاش مصر برای برقراری آتش‌بس تقدیر کردند.
وزارت بهداشت فلسطین اما با صدور بیانیه‌ای آخرین آمار شهدای فلسطین در 51 روز جنگ را اعلام کرد. بر اساس این گزارش در این مدت 2143 نفر از ساکنان این باریکه شهید و 11 هزار و 100 نفر نیز مجروح شدند.
برخی گزارش‌ها نیز حاکی است، شماری از مقامات رژیم صهیونیستی به شدت از توافق حاصل شده خشمگین شده و نتانیاهو را متهم به دادن امتیازهای بی‌سابقه در مقابل هیچ می‌کنند.
این مقامات اظهار داشتند، آتش‌بس توافق نیست «ننگ» است.
«تزیبی لیونی» وزیر دادگستری رژیم صهیونیستی نیز اظهار داشت، توافقی که به خلع سلاح مقاومت منجر نشود «بیهوده» است.
وزیر خارجه، وزیر دارایی و وزیر ارتباطات و برخی از اعضای کابینه امنیتی اسرائیل از جمله مقاماتی هستند که با برقراری آتش‌بس مخالفت کرده‌اند.
نیروهای اسرائیلی نیز به جشن و پایکوبی فلسطینی‌ها در بیت‌المقدس با بمب صوتی و گلوله‌های پلاستیکی حمله کردند تا بدین ترتیب خشم خود را از شکست‌ تاریخی تخلیه کنند!
آخرین خبرها حاکی است، دفتر نتانیاهو با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده این اسرائیل است که در جنگ غزه پیروز شد. در این بیانیه آمده فلسطینی‌ها در این جنگ به اهداف خود نرسیدند!
واکنش رسانه‌های صهیونیستی
روزنامه صهیونیستی هاآرتص درباره نتایج جنگ غزه نوشت، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل که مواضع بسیار شدیدی علیه حماس اتخاذ کرده بود جنگ با حماس را در ضعیف‌ترین و بدترین موقعیت به پایان برد.
این روزنامه افزود، نتانیاهو حاضر بود هر هزینه‌ای برای پایان دادن به جنگ غزه بپردازد.
هاآرتص تاکید کرد، نتانیاهو با قبول مفاد آتش‌بس از جنگ غزه فرار کرد.
به نوشته این روزنامه صهیونیستی در مذاکرات آتش‌بس هیچ صحبتی از خلع سلاح مقاومت یا مسئله تونل‌ها که خواسته طرف اسرائیلی بود به میان نیامد.
هاآرتص همچنین نوشت، جنگ غزه باعث فروپاشی درونی اسرائیل شد و نقش مقاومت فلسطین را برجسته‌تر کرد.


http://kayhan.ir/