مهـــرجــــان

اللهـم صل علی محمـدوآل محمـد وعجل فـرجـهــم . .
مهـــرجــــان

عـلم و عمـل،دو گوهـرند و انسـان‌ساز..
ماکاری مهم‌تر از "خودسـازی" نَداریم؛
ما"اَبـد"درپیش داریم،
وَ هستیم که هستیم که هستیم...

محبوب ترين مطالبهفتاد سال پیش، ارتش آمریکا با پرواز بر فراز شهر هیروشیمای ژاپن، این شهر را هدف بمباران اتمی قرار داد و عدم پیگیری نهادهای حقوق بشری و سازمان‌های مسئول بین المللی در رابطه با نسل‎کشی آمریکا در هیروشیما و ناکازاکی تا به امروز، منجر به ادامه این روند توسط آمریکا در سایر نقاط جهان از جمله عراق و افغانستان شده است.در ساعت 8 و 15 دقیقه صبح روز 6 اوت 1945، نور کور کننده‌ای آسمان آبی هیروشیما را فراگرفت و با ایجاد حرارتی که به 400 هزار درجه سانتیگراد می‌رسید تمامی موجودات زنده‌ای که در دو کیلومتری محل اصابت قرار داشتند از بین برد.
عمق فاجعه به قدری بود که در زمان انفجار بمب، 80 هزار نفر کشته و 70 هزار نفر مجروح بر جای گذاشت و هزاران نفر دیگر هم به دلیل تاثیر تشعشعات رادیواکتیو در ماه‌ها و سال‌های بعدی جان خود را از دست دادند.آمارهای رسمی ژاپن درباره میزان خسارات و تلفات ناشی از بمباران هیروشیماه، شش ماه پس از پایان جنگ منتشر شد. طبق این آمارها قسمتی از هیروشیما به مساحت 170/12 کیلومتر مربع منهدم و 81 درصد از خانه‌های آن شهر ویران و مابقی هم دچار صدمات کلی شدند. هیچ ساختمانی از آسیب مصون نمانده بود.

آمریکا سه روز بعد از این واقعه، در نهم آگوست 1945 میلادی تصمیم به اجرای قسمت دوم عملیات خود گرفت و این بار نوبت شهر ناکازاکی ژاپن بود تا قربانی این بلای خانمانسوز ساخته دست بشر شود.

جنگنده‌های آمریکایی در این حمله، بمبی به وزن چهار و نیم تن، حاوی حدود 10 کیلوگرم پلوتونیم 239، موسوم به مرد چاق را در ارتفاع حدود 500 متری این شهر منفجر کردند. 

هرچند قدرت تخریب این بمب بیشتر از بمب هیروشیما بود، اما ویرانی و تلفات به جای مانده از آن به دلیل وجود تپه‌ای بزرگ در این شهر کمتر بود. آسیب‌های ایجاد شده در این دره بسیار شدید بود به گونه‌ای که بیش از ده‌ها هزار خانه ویران و بیشتر از 70 هزار نفر کشته شدند؛ اما به دلیل این که بخشی از انرژی این انفجار در مناطق خالی از سکنه تپه آزاد شده بود، از وارد شدن خسارات و تلفات شدید به این شهر جلوگیری کرد.

این در حالی است که نیروهای متحد از این اقدام خود به هیچ عنوان ناراحت نبودند و حتی بنا بر تحلیل خبرگزاری فرانسه، این حملات اتمی بود که باعث شد ژاپن به سرعت تسلیم شود و دست از مقاومت در برابر آمریکا و متحدانش بردارد. مقامات آمریکایی، ‌نه‌تنها هیچ‌گاه از ارتکاب چنین عمل فجیعی ابراز پشیمانی نکردند، بلکه بارها به آن بالیدند و پس از پایان عملیات، به عوامل آن مدال افتخار هم دادند!

«پاول تیبتز» - فرمانده و خلبان اصلی این عملیات- تنها چند روز پیش از مرگش در اول نوامبر 2007 و در سن 92 سالگی گفت: هرگز از کرده‌اش پشیمان نبوده و هر شب سر راحت به بالین می‌گذاشته است!

رهبر معظم انقلاب در پیام خود به «نخستین کنفرانس بین‌المللی خلع سلاح هسته‌ای و عدم اشاعه» با اشاره به سابقه انحصاری آمریکا در استفاده از تسلیحات هسته‌ای، اظهار داشتند:

«هر چند که کشورهای متعددی اقدام به تولید و انباشت سلاح هسته‌ای کرده‌اند که فی‌نفسه می‌تواند مقدمه‌ی ارتکاب جرم تلقی شده و صلح جهانی را شدیداً در معرض تهدید قرار داده است، اما فقط دولت ایالات متحده آمریکا است که مرتکب جرم اتمی شده است و ملت مظلوم ژاپن در هیروشیما و ناکازاکی را در جنگی نابرابر و غیر انسانی مورد هجوم اتمی قرار داده است که این امر به منزله یک نسل کشی واقعی است.»

«نسل‌کشی یا کشتار جمعی» یکی از جنایت‌های مهم بین‌المللی است که ماده 5 اساسنامة رم، صلاحیت دیوان بین‌المللی کیفری را نسبت به آن اعلام کرده است. ماده 6 اساسنامه مذکور،‌ هم‌صدا با اسناد بین‌المللی قبل از خود، نسل‌کشی را به قتل یا ایراد صدمة شدید جسمی یا روحی به اعضای یک گروه،‌ قراردادن اعضای یک گروه در معرض وضعیتهای زندگی نامناسب، جلوگیری از توالد و تناسل در گروه و انتقال اجباری کودکان یک گروه به گروه دیگر با قصد نابودکردن تمام یا بخشی از یک گروه ملی، قومی، نژادی یا مذهبی تعریف کرده است.

«منیر العکش» پژوهشکر علوم انسان شناسی در کتاب خود «أمریکا والإبادات الجماعیة» آمار قربانیان نسل کشی‌های آمریکا را از زمان تاسیس تا زمان انتشار کتابش (2007) 112 میلیون انسان اعلام کرده و تاکید می‌کند دولت متمدن و مهد آزادی جهان دست کم 400 نژاد و تمدن را در جهان از بین برده است.

این رویکرد چنان در دولت آمریکا نهادینه شده است که به جرات می‌توان اعلام کرد هیچ رئیس جمهوری در آمریکا تمامی دوره ریاست جمهوری خود را در صلح نگذرانده است و در واقع تمامی رؤسای جمهور این کشور رهبران دوره جنگ محسوب می‌شوند و راهی که اسلاف آنها با نسل کشی سرخ پوستان آغاز کردند امروز آنها درقتل‌عام های انجام گرفته علیه مسلمانان وغیر مسلمانان ادامه می دهند.

«محمدحسن قدیری ابیانه» کارشناس عالی امور استراتژیک و سفیر اسبق ایران در استرالیا و مکزیک در این‌باره با ابراز نگرانی از نقض حقوق بشر توسط آمریکا، گفت: کشورهای غربی که بیش از همه مدعی حقوق بشر هستند، بیشترین سابقه را در انجام شکنجه، جنایت جنگی نسل‌کشی را دارند.

جنایات انگلستان در کشورهای مستعمره مانند هندوستان، فرانسه در الجزایر و نسل‌کشی آمریکا در بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی نمونه‌ای ازاین گونه اقدام‌ها در تاریخ غرب است.

در واقع سکوت و بی‌تحرکی نظام بین الملل نسبت به این نسل‌کشی نه تنها موجب بی‌کیفر ماندن جنایات مذکور شد، بلکه موجبات آن را فراهم کرد که آمریکا همچنان به نسل‌کشی‌های خود در عراق و افغانستان و اقصی نقاط جهان ادامه دهد.

در گزارش‌های متعددی که رسانه‌ها از سال 2001 تا به امروز منتشر کرده‌اند، بیش از یک هزار کودک و نوجوان زیر 18سال افغانستانی به بهانه عملیات مبارزه با تروریسم آمریکا در افغانستان جان خود را از دست داده و در میان شعله‌های آتش آمریکایی‌ها تا سر حد مرگ سوخته‌اند.

تنها در یک فقره، بنابر تحقیقاتی که توسط دکتر داوود میرکی استاد دانشگاه و کارشناس افغانستانی در محل بمباران‌های نیروهای آمریکایی صورت گرفت مشخص شد که آمریکایی‌ها در مناطق مختلف افغانستان، از بمب‌های آلوده به اورانیوم استفاده می‌کنند که با توجه به عمر بالای اورانیوم (در حد 4 میلیارد سال) و ماندگاری طولانی مدت آثار آن، نه تنها نسل فعلی، بلکه نسل‌های آینده افغانستان نیز با عواقب آن دست و پنجه نرم می‌کنند که از این میان می‌توان به تولد کودکان ناقص‌الخلقه اشاره کرد.

هم‌چنین بر اساس آمارهای موجود، صرفاً از مارس 2011 تا جولای 2013 جوخه‌های مرگ تحت اوامر آمریکایی‌ها در عراق، به طور مستقیم 75 هزار نفر را  از پای در آورده‌اند درحالی‌که آمار تلفات ثانوی و تأثیرات فاجعه‌بار اجتماعی این قبیل جنایات، معمولاً در بایکوت رسانه‌ای فرو می‌رود.

در همین رابطه «علی التمیمی» کارشناس حقوقی عراقی نیز به خبرنگار العالم گفت: آمریکا در عراق مرتکب جنایت جنگی شده است و به نسل کشی، نابود کردن زیرساخت های عراق، آلوده کردن خاک این کشور به مواد شیمیایی حاصل از کاربرد سلاح‌های ممنوعه و درپی آن بروز بیماری‌های لاعلاج و نیز بیوه و یتیم کردن هزاران زن و کودک عراقی متهم است و باید مسببان آن در دادگاه جنایی بین المللی محاکمه شوند.

بنابر آن‌چه گفته شد، ادامه سکوت نهادهای بین‌المللی و خصوصاً متولیان سازمان‌های حقوق‌بشری در دنیا، زمینه‌ساز تداوم جنایات و نسل‌کشی‌های آمریکا در سراسر جهان است و عدم واکنش مناسب به این قبیل اقدامات، در واقع در حکم همکاری و پشتیبانی از سیاست‌های خونین آمریکا خواهد بود.


www.farsnews.com

نظرات (۳)

۱۸ مرداد ۹۴ ، ۰۵:۰۹ ُسجاد زاهد
سلام به وبلاگ ما دعوتید 
منتظرتان هستیم
پاسخ:
سلام ورحمت خدا،
ممنون . .
سلام علیکم
لطفا در جهت حمایت از وبلاگ شهید مدافع حرم محمدحسین مرادی لینک وبلاگ شهید را در جایی مناسب در وبلاگتان قرار دهید
منتظر شما جهت حضور در وبلاگ شهید هستیم
عاقبتتون بخیر به حق حضرت ابوتراب
پاسخ:
سلام ورحمت خدا،
چشم . .
خدمت می رسیم ان شاء الله . .
درپناه حق باشید.
سلام وسپاس
درتاریخ جهان کشورهای زیادی هستند که قربانی سیاست های آمریکا شدند. 
پاسخ:
سلام وتشکر. .

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">