مهـــرجــــان

اللهـم صل علی محمـدوآل محمـد وعجل فـرجـهــم . .
مهـــرجــــان

عـلم و عمـل،دو گوهـرند و انسـان‌ساز..
ماکاری مهم‌تر از "خودسـازی" نَداریم؛
ما"اَبـد"درپیش داریم،
وَ هستیم که هستیم که هستیم...

محبوب ترين مطالب70 سال پیش در روز 6 اوت سال 1945 میلادی نخستین حمله اتمی جهان علیه شهر هیروشیما صورت گرفت. با این حمله عصر هسته ای جهان آغاز گشت و لکه سیاهی در تاریخ بشریت ثبت شد.

در روز 26 ژوییه سال 1945 میلادی آمریکا به ژاپن یک اولتیماتوم می دهد: یا تسلیم یا نابودی. در روز 28 ژوییه ژاپن اولتیماتوم آمریکا را رد می کند.

آمریکا که به طور مخفیانه به بمب اتمی دست یافته بود و دست به آزمایش هسته ای زده بود از قدرت تخریب وحشتناک این سلاح جدید مطلع بود اما ژاپن نمی دانست چه فاجعه ای در انتظارش است. .


پس از اینکه هری ترومن رییس جمهور امریکا تصمیم به بمباران اتمی هیروشیما گرفت دستور داد بمباران این شهر متوقف شود تا آثار مخرب بمب اتمی کاملا مشهود باشد.در آن زمان تمام شهرهای بزرگ ژاپن آماج بمباران های هوایی آمریکا بودند.

در روز 6 اوت سال 1945 میلادی در ساعت 2و30 دقیقه بامداد به وقت محلی شرایط جوی هیروشیما ایده آل بود.

بمب افکن بی 29 انولا گای(به افتخار مادر خلبان تیبتس این نام به هواپیما داده شده بود) از فرودگاه نظامی آمریکایی تینیان در مجمع الجزایر ماریان واقع در اقیانوس آرام به هوا برخاست.

خلبان تیبتس تنها فردی در این هواپیما بود که از ماهیت بمب 4.5 تنی به نام «لیتل بوی» که حمل می کرد ، باخبر بود. در ساعت 8 و 9 دقیقه شهر هیروشیما از ورای ابرها پدیدار می شود.

در ساعت 8 و 15 دقیقه و 17 ثانیه بمب رها می شود.

در این روز تابستانی بسیاری از مردم شهرهای نزدیک به هیروشیما آمده بودند تا به پاکسازی ویرانی های ناشی از بمباران چند روز پیش بپردازند.

جمعیت شهر در آن روز حدود 350000 نفر تخمین زده می شد ، با این که تابستان بود و دانشگاه ها و مدارس تعطیل بودند، اما هیچ یک از دانشجویان یا دانش آموزان به تعطیلات نرفته بودند.

دانش آموزان دختر و پسر به دلیل جنگ هر روز در کارخانه های نظامی کار می کردند ، یا به پاکسازی ویرانی های ناشی از بمباران ها می پرداختند. آنها از همه جا بی خبر نمی دانستند که تا ثانیه هایی دیگر چه فاجعه ای در انتظارشان است.

خلبان تیبتس پس از رهاکردن بمب اتمی به سرعت از محل دور شد و از فاصله ای دور از لحظه انفجار عکس گرفت و به پایگاه خود بازگشت.

انفجار 43 ثانیه بعد در ارتفاع 600 متری برفراز مرکز شهر هیروشیما رخ می دهد.پس از انفجار بمب اتمی 3 تاثیر ویرانگر آن نمایان می شوند.

در نخستین میلیونیم ثانیه انرژی حرارتی در فضا آزاد شده و هوا در محوطه ای به شعاع یک کیلومتر به گلوله آتش مبدل می شود و حرارتی معادل چند میلیون درجه برای چند ثانیه برفراز هیروشیما آسمان را به آتش می کشد.

در زمین هنگام رسیدن هرم گرما درجه حرارت چندین هزار درجه سانتی گراد است. در شعاع یک کیلومتری ناگهان همه چیز بخار شده و به خاکستر تبدیل می شوند.

در محوطه ای به شعاع 4 کیلومتر ساختمان ها و انسان ها ناگهان آتش می گیرند و در شعاع 8 کیلومتری مردم دچار سوختگی های شدید درجه 3 می شوند.

پس از حرارت ، نوبت موج انفجار است که تاثیر ویرانگر خود را نشان دهد به دلیل آزاد شدن گازهای بسیار گرم موج انفجار با سرعت 1000 کیلومتر در ساعت مشابه یک دیوار جامد هوا است که در شعاع 2 کیلومتر همه چیز را به غبار تبدیل می کند.

از مجموع 90 هزار ساختمان شهر هیروشیما 62 هزار ساختمان به کلی از میان می روند.

سپس نوبت تاثیر سوم انفجار اتمی می رسد که در سال 1945 میلادی هنوز چندان شناخته شده نبود ، در حالیکه شاخصه ویژه انفجار هسته ای است ، تاثیر تشعشعات رادیواکتیو که موجب انواع سرطان ها ، بیماری های خونی و... می شود. این یکی از همه وحشتناک تر است زیرا آثار آن روزها ، ماه ها و حتی سال ها پس از انفجار خود را نشان می دهند.

بمب اتمی که برفراز هیروشیما منفجر شد را آمریکایی ها «لیتل بوی» نامیده بودند و قدرت آن معادل انفجار 13 هزار تن تی ان تی بود.

در انفجار بمب اتمی 80 هزار نفر از مردم هیروشیما کشته شده و 70 هزار نفر مجروح می شوند که اغلب آنها نیز اندکی بعد جان خود را از دست می دهند.

این تلفات جدا از هزاران انسانی است که ماه ها و سال های بعد به دلیل تاثیر مواد رادیواکتیو در اثر ابتلا به بیماری سرطان و دیگر بیماری ها جان خود را از دست می دهند. حتی تا سال ها بعد از انفجار هزاران کودک ناقص الخلقه متولد شدند که سالهای زندگی را با رنج و درد به پایان رساندند.

3 روز بعد ،در روز 9 اوت سال 1945 میلادی نوبت شهر ناگازاکی ژاپن می شود تا این بلای ساخته دست بشر را تجربه کند.

مخوف ترین سلاح جهان تاثیرات مخرب خود را در هیروشیما و سپس در ناگازاکی نشان می دهد.

به این ترتیب ، در روز 6 اوت سال 1945 میلادی شهر هیروشیما هدف بمباران اتمی قرار می گیرد و نخستین بمب اتمی برفراز این شهر منفجر می شود و عصر هسته ای جهان آغاز می گردد.

بلافاصله پس از انفجار بمب اتمی ، کاخ سفید در چند کلمه خبر بمباران هیروشیما را به مردم آمریکا اطلاع داد: ما هم اکنون بمبی را روی هیروشیما در ژاپن رها کردیم که قدرت خورشید در آن نهفته است ، ما موفق به مهار انرژی عظیم عالم شده ایم.

در این روز 80 هزار نفر از مردم شهر کشته و 70 هزار نفر مجروح می شوند که اغلب آنها نیز اندکی بعد جان خود را از دست می دهند.

در جریان ماه ها و سال های بعد هزاران نفر دیگر به دلیل تاثیر تشعشعات رادیواکتیو با درد و رنج جان خود را از دست می دهند.

فاجعه ای که در پی انفجار این بمب اتمی رخ داد ، لکه سیاهی را در تاریخ جنگ های جهان ، در تاریخ بشریت و در تاریخ امریکا ثبت کرد که حتی با گذشت قرن ها پاک نخواهد شد.


هفتادسال پیش در چنین روزی آمریکا شهر هیروشیما در ژاپن را هدف حمله اتمی قرار داد.
هفتاد سال پیش در چنین روزی، ارتش آمریکا با پرواز بر فراز شهر هیروشیما ژاپن، این شهر را هدف بمباران اتمی قرار داد. با آنکه بمباران‌های اتمی هیروشیما و ناکازاکی با برجای گذاشتن نزدیک به 250 هزار کشته، دهشتناک‌ترین قتل عام تاریخ جهان بوده‌اند و در حافظه جمعی مردم دنیا حک شده است، تا سالهای سال تصاویر این رویداد در دست نبود.
 
نیروهای اشغالگر آمریکا با اعمال سانسورهای شدید بر ژاپن به آنها هشدار داده بودند، جلوی انتشار هر اطلاعاتی که «ممکن است به طور مستقیم یا غیرمستقیم، آرامش عمومی جامعه را بر هم بزند» بگیرند. تا سالهای سال تصاویر این دو فاجعه هولناک که آمریکا مرتکب آن بود، فوق سری تلقی می‌شد تا اینکه در سالهای اخیر این تصاویر منتشر شدند.

 


بمباران ناکازاکی
 
بمب موسوم به «مرد چاق» از یک هواپیمای B29 رأس ساعت 11:02 صبح به وقت محلی ژاپن در ارتفاع 500 متری از زمین منفجر شد و کل شهر ناکازاکی را به نابودی کشاند.

 


بمب مرد چاق که انفجار آن بر فراز ناکازاکی صدها هزار نفر را به فجیع‌ترین طرز ممکن به قتل رساند
 این بمباران 73844  کشته و 74909  زخمی بر جای گذاشت، ضمن اینکه هزاران نفر دیگر نیز به امراض ناشی از تشعشعات هسته‌ای مبتلا شدند. فرماندهی این بمباران را سرگرد «سویینی» به عهده داشت. عکس زیر پرسنل این پرواز مرگبار را نشان می‌دهد.
  پرسنل بمباران اتمی ناکازاکی
 سرگرد «سویینی» را در این سفر نفرات زیر همراهی کردند:
 
به ترتیب از چپ به راست:
 
ـ سروان «بیهان» (مسئول بمباران)؛
 
ـ سروان «ون پلت» (مسئول هدایت هواپیما)؛
 
ـ ستوان یکم «آلبری» (کمک‌خلبان)؛
 
ـ ستوان دوم «اولیوی»(خلبان‌سوم)؛
 
ـ سرگرد «سویینی» (فرمانده)
 
نشسته از چپ به راست:
 
ـ استوار «باکلی» (اپراتور رادار)؛
 
ـ سرگروهبان «کوهارک» (مهندس پرواز)؛
 
ـ گروهبان «گالاگهر» (دستیار مهندس پرواز)؛
 
ـ استوار «دیهارت» (اپراتور رادار)؛ و
 
ـ گروهبان «اشپیتزر» (اپراتور رادیو)
 
فیلم پرتاب این بمب توسط این افراد را در زیر ببینید.
 


این بمب ابتدا قرار بود شهر «کانکورا» را هدف قرار دهد، اما چون مه‌گرفتگی بر فراز این شهر مانع از دید مناسب خدمه هواپیما می‌شد، آنها به سمت هدف دوم حرکت کردند که ناکازاکی بود.

 

این عکس از کره چشم یکی از قربانیان هیروشیما که به آب مروارید ناشی از بمب اتمی مبتلا شده بود، گرفته شده است. بعد از بمباران هیروشیما و ناکازاکی، بسیاری از قربانیان به آب مرواریدهای بمب اتمی مبتلا شدند.
ژنرال کارل اسپاتز، فرمانده ستاد مرکزی نیروهای راهبردی آمریکا در اقیانوسیه در بیانیه‌ای پس از انفجار این بمب گفت: «از دومین بمب اتمی در ظهر روز 9 آگوست در شهر ناکازاکی استفاده شد.»
 
«پرسنل هواپیما می‌گویند نتایج خوب بوده است. تا زمان برگشت هیئت اعزام شده، هیچ اخبار دیگری در دسترس نخواهد بود.»
 
پرسنل نیروی هوایی آمریکا که بر فراز ناکازاکی به پرواز در آمده بودند پس از بازگشت گفتند پس از پرتاب بمب، دودی که از شهر برخاست تا ارتفاع 50 هزار پایی (برابر با 15240 متر) بالا آمد.
پرسنل بمباران‌های اتمی هیروشیما و ناکازاکی پس از اتمام عملیات مورد تشویق دولت وقت آمریکا قرار گرفتند.
ناکازاکی یکی از مهمترین بندرهای تجاری ژاپن بود که مسیر ارتباط ژاپن با شانگهای چین را فراهم می‌آورد.
سه روز پیش از این، بمب مشابهی بر فراز شهر هیروشیمای ژاپن به انفجار درآمده بود. در این حمله مرگبار 70 هزار نفر بلافاصله جان باختند و 70 هزار نفر دیگر نیز ظرف پنج سال بعد بر اثرات تشعشعات هسته‌ای جان باختند. فیلم این انفجار را در زیر ببینید.

 بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی اولین دفعاتی بودند که از بمب‌های هسته‌ای در جنگ استفاده می‌شد ـ حملاتی که نام آمریکا را به عنوان اولین کشور استفاده کننده از بمب اتمی در جنگ ماندگار می‌کرد. هنوز با گذشت سالها از این حادثه، مردم هر دوی این شهرها گرفتار پیامدهای فیزیکی و روانی اثرات این دو بمباران هستند.
 

تمام ساعتهای شهر هیروشیما روی ساعت 8:15 یعنی زمان انفجار بمب متوقف شده بودند.

بازماندگان تنها حمله اتمی تاریخ +عکسحمله اتمیدر حالی که ششم آگوست هفتادمین سالگرد حملات اتمی آمریکا به هیروشیماست، بازماندگان اولین و تنها حمله اتمی در جهان خاطرات ناگوار خود را از این حملات وحشیانه بازگو کردند.

 پنجشنبه هفتادمین سالگرد حملات اتمی آمریکا به هیروشیما است. پس از گذشت دهه‌ها از اولین و تنها حمله اتمی در جهان، دولت آمریکا هنوز از این موضوع رسما عذرخواهی نکرده است.

 

در این گزارش خاطرات دو تن از بازماندگان حملات اتمی آمریکا به شهرهای هیروشیما و ناگازاکی ژاپن پرداخته می‌شود؛ حملات که به گفته برخی رسانه‌ها ۴۵۰ هزار کشته برجای گذاشت و اثرات مخرب محیط زیستی آن همچنان ادامه دارد.

 

راشا تودی در گزارشی با نقل و قول خاطره یکی از ژاپنیهای بازمانده و شاهد عینی حملات اتمی آمریکا نوشت: «آن بدن و جسد بدون صورت متعلق به خواهر من است».

در این گزارش آمده است: «بدنهای سیاه شده، مادرهایی که نمی‌توانستند کودکان سوخته شده خودشان را تشخیص دهند و همچنان با درد فریاد و ناله می‌کردند، اینها جزئیات وحشتناکی است که بازماندگان حملات اتمی ششم و نهم آگوست ۱۹۴۵ به هیروشیما و ناگازاکی درباره هفتادمین سالگرد فاجعه حملات اتمی بازگو می‌کنند».

 

آمریکا اولین کشوری است که از سلاحهای اتمی علیه دشمن خود استفاده کرد. بیش از ۸۰ هزار غیرنظامی در نتیجه بمباران اتمی هیروشیما کشته شدند و همچنین ۸۰ هزار تن نیز در حمله به ناگازاکی کشته شدند و هزاران نفر هم بیماریهای ناشی از تشعشعات رادیواکتیوی در ماهها و سالهای پس از حمله جان دادند.حمله اتمی هیروشیمادر مراسم یادبود آگوست سال ۲۰۱۴ در هیروشیما و ناگازاکی نام بیش از ۴۵۰ هزار نفر که بر اثر این فاجعه کشته شدند منتشر شد که از این تعداد ۲۹۲۳۲۵ تن در هیروشیما و ۱۶۵۴۰۹ از قربانیان هم در ناگازاکی جان سپردند.

 

یکی از بازماندگان حمله اتمی آمریکا به هیروشیما در گفتگو با راشا تودی خاطرات خود را از این فاجعه انسانی بازگو کرد.

 

«چیوکو کووابارا» که در زمان حمله اتمی ۱۳ ساله بود، با چهره‌ای اشک‌بار گفت: «همه جا بر روی زمین جسد وجود داشت و مادران را می‌دیدید که به دنبال فرزندان خود در میان احساد راه می‌رفت. یک مادر گهگاه فکر می‌کرد کسی او را فریاد می‌زند و می‌گوید “مادر..مادر” اما اگر آنها حتی به صورت فرزندانشان نگاه هم می‌کردند نمی‌توانستند آنها را تشخیص دهند و فقط فرزندان بودند که مادر را می‌توانستند بشناسند».حمله اتمی 2افرادی شبیه به کووابارا که بازماندگان حملات اتمی آمریکا هستند را در ژاپن با نام «هیباکوشا»( Hibakusha)معروف هستند واژه‌ای که به معنای کسانی است که در معرض تشعشعات رادیواکتیو ماشی از حملات اتمی قرار گرفتند.

 

بازمانده حمله اتمی هیروشیما با ابراز ناامیدی درباره عدم اقدام جدی رئیس‌جمهور کنونی آمریکا برای کاهش دادن به سلاحهای اتمی در جهان گفت: «او گفت که سلاحهای هسته‌ای را کاهش خواهد داد اما به جای آن در حال افزایش دادن سلاحهای اتمی است. هرچه کلمات زیبا و اقدامات خوب او ادا کرده و انجام می‌دهد، آمریکا این اقدامات را از روی خلوص انجام نمی‌دهد. حداقل کاری که او میتواند بکند آن است که به هیروشیما و ناگازاکی آمده و (به قربانیان و مردم ژاپن) ادای احترام کند».چیوکو کوواباراشبکه روسی با یک بازمانده حملات اتمی به ناگازاکی هم مصاحبه کرد. «سومیترو تانیگوچی» که اکنون ۸۳ سال دارد در زمان حملات اتمی ۱۶ سال داشت. آتش و شعله ناشی از انفجار اتمی پوست پشت و دست چپ او را ذوب کرد. عکسهای وحشتناک زخمهای او به سمبل بدل و اکنون به نمادی زنده از رنجهای ناشی از بمبهای اتمی تبدیل شده است.

 

پیرمرد ژاپنی و بازمانده حملات اتمی آمریکا پس از حملات به ناگازاکی به مدت ۳ سال و ۷ ماه در بیمارستان بود و به مدت ۱ سال و ۹ ماه اول ابتدایی تنها می‌توانست بر روی سینه‌های خود بنشیند. وی در این باره گفت: «پشت من کاملا تا استخوان سوخته بود حتی امروز هم پشت من به شدت درد داشته و می‌سوزد».پیرمرد ژاپنی«سانایی ایکدا» که اکنون ۸۲ سال دارد یکی دیگر از شاهدان و بازماندگان حملات اتمی بود، از مرگ برادران و تنها خواهرش می‌گوید. او تاکید کرد: «انفجار پوست دستان من را از بین برد و خونریزی آغاز شد. من متوجه روشنایی شدم که سبز رنگ بود و پس از آن دیگر چیزی ندیدم».

 

او با یادآوری خاطره دردناک مرگ تنها خواهرش و پیدا کردن جسدش گفت: «یک بدن کاملا سیاه و سوخته پیدا کردم. با دستانم آن را نگهداشتم. این بدن هیچ صورتی در آن بود اما من از روی روبان شلوار متوجه شدم که او خواهرم است. قسمت بالا تنه بدن او کاملا سوخته بود».

 

خاطرات دردناک بازماندگان اولین و تنها حمله اتمی در جهان در حالی بازگو می‌شود که دولت آمریکا با گذشت چند دهه از این فاجعه بشری همچنان در برابر عذرخواهی کردن از مردم ژاپن مقاومت کرده و از انجام این کار سرباز می‌زند.برگی از تاریخ

بمباران اتمی هیروشیما ، فاجعه تاریخ بشریت + عکس


70 سال پیش در روز 6 اوت سال 1945 میلادی نخستین حمله اتمی جهان علیه شهر هیروشیما صورت گرفت. با این حمله عصر هسته ای جهان آغاز گشت و لکه سیاهی در تاریخ بشریت ثبت شد.

در روز 26 ژوییه سال 1945 میلادی ایالات متحده آمریکا به ژاپن یک اولتیماتوم می دهد: یا تسلیم یا نابودی. در روز 28 ژوییه ژاپن اولتیماتوم آمریکا را رد می کند.

آمریکا که به طور مخفیانه به بمب اتمی دست یافته بود و دست به آزمایش هسته ای زده بود از قدرت تخریب وحشتناک این سلاح جدید مطلع بود اما ژاپن نمی دانست چه فاجعه ای در انتظارش است.

پس از اینکه هری ترومن رئیس جمهور آمریکا تصمیم به بمباران اتمی هیروشیما گرفت دستور داد بمباران این شهر متوقف شود تا آثار مخرب بمب اتمی کاملا مشهود باشد.در آن زمان تمام شهرهای بزرگ ژاپن آماج بمباران های هوایی آمریکا بودند.

در روز 6 اوت سال 1945 میلادی در ساعت 2و30 دقیقه بامداد به وقت محلی شرایط جوی هیروشیما ایده آل بود.

بمب افکن بی 29 انولا گای(به افتخار مادر خلبان تیبتس این نام به هواپیما داده شده بود) از فرودگاه نظامی آمریکایی تینیان در مجمع الجزایر ماریان واقع در اقیانوس آرام به هوا برخاست.

خلبان تیبتس تنها فردی در این هواپیما بود که از ماهیت بمب 4.5 تنی به نام «لیتل بوی» که حمل می کرد ، باخبر بود. در ساعت 8 و 9 دقیقه شهر هیروشیما از ورای ابرها پدیدار می شود.

در ساعت 8 و 15 دقیقه و 17 ثانیه بمب رها می شود.


در این روز تابستانی بسیاری از مردم شهرهای نزدیک به هیروشیما آمده بودند تا به پاکسازی ویرانی های ناشی از بمباران چند روز پیش بپردازند.

جمعیت شهر در آن روز حدود 350000 نفر تخمین زده می شد ، با این که تابستان بود و دانشگاه ها و مدارس تعطیل بودند، اما هیچ یک از دانشجویان یا دانش آموزان به تعطیلات نرفته بودند.

دانش آموزان دختر و پسر به دلیل جنگ هر روز در کارخانه های نظامی کار می کردند ، یا به پاکسازی ویرانی های ناشی از بمباران ها می پرداختند. آنها از همه جا بی خبر نمی دانستند که تا ثانیه هایی دیگر چه فاجعه ای در انتظارشان است.

خلبان تیبتس پس از رهاکردن بمب اتمی به سرعت از محل دور شد و از فاصله ای دور از لحظه انفجار عکس گرفت و به پایگاه خود بازگشت.

انفجار 43 ثانیه بعد در ارتفاع 600 متری برفراز مرکز شهر هیروشیما رخ می دهد.پس از انفجار بمب اتمی 3 تاثیر ویرانگر آن نمایان می شوند.

در نخستین میلیونیم ثانیه انرژی حرارتی در فضا آزاد شده و هوا در محوطه ای به شعاع یک کیلومتر به گلوله آتش مبدل می شود و حرارتی معادل چند میلیون درجه برای چند ثانیه برفراز هیروشیما آسمان را به آتش می کشد.

در زمین هنگام رسیدن هرم گرما درجه حرارت چندین هزار درجه سانتی گراد است. در شعاع یک کیلومتری ناگهان همه چیز بخار شده و به خاکستر تبدیل می شوند.

در محوطه ای به شعاع 4 کیلومتر ساختمان ها و انسان ها ناگهان آتش می گیرند و در شعاع 8 کیلومتری مردم دچار سوختگی های شدید درجه 3 می شوند.

پس از حرارت ، نوبت موج انفجار است که تاثیر ویرانگر خود را نشان دهد به دلیل آزاد شدن گازهای بسیار گرم موج انفجار با سرعت 1000 کیلومتر در ساعت مشابه یک دیوار جامد هوا است که در شعاع 2 کیلومتر همه چیز را به غبار تبدیل می کند.

از مجموع 90 هزار ساختمان شهر هیروشیما 62 هزار ساختمان به کلی از میان می روند.

سپس نوبت تاثیر سوم انفجار اتمی می رسد که در سال 1945 میلادی هنوز چندان شناخته شده نبود ، در حالیکه شاخصه ویژه انفجار هسته ای است ، تاثیر تشعشعات رادیواکتیو که موجب انواع سرطان ها ، بیماری های خونی و... می شود. این یکی از همه وحشتناک تر است زیرا آثار آن روزها ، ماه ها و حتی سال ها پس از انفجار خود را نشان می دهند.

بمب اتمی که برفراز هیروشیما منفجر شد را آمریکایی ها «لیتل بوی» نامیده بودند و قدرت آن معادل انفجار 13 هزار تن تی ان تی بود.

در انفجار بمب اتمی 80 هزار نفر از مردم هیروشیما کشته شده و 70 هزار نفر مجروح می شوند که اغلب آنها نیز اندکی بعد جان خود را از دست می دهند.

این تلفات جدا از هزاران انسانی است که ماه ها و سال های بعد به دلیل تاثیر مواد رادیواکتیو در اثر ابتلا به بیماری سرطان و دیگر بیماری ها جان خود را از دست می دهند. حتی تا سال ها بعد از انفجار هزاران کودک ناقص الخلقه متولد شدند که سالهای زندگی را با رنج و درد به پایان رساندند.

3 روز بعد ،در روز 9 اوت سال 1945 میلادی نوبت شهر ناگازاکی ژاپن می شود تا این بلای ساخته دست بشر را تجربه کند.

مخوف ترین سلاح جهان تاثیرات مخرب خود را در هیروشیما و سپس در ناگازاکی نشان می دهد.

در روز 6 اوت سال 1945 میلادی شهر هیروشیما هدف بمباران اتمی قرار می گیرد و نخستین بمب اتمی برفراز این شهر منفجر می شود .

بلافاصله پس از انفجار بمب اتمی ، کاخ سفید در چند کلمه خبر بمباران هیروشیما را به مردم آمریکا اطلاع داد:

ما هم اکنون بمبی را روی هیروشیما در ژاپن رها کردیم که قدرت خورشید در آن نهفته است ، ما موفق به مهار انرژی عظیم عالم شده ایم.

فاجعه ای که در پی انفجار این بمب اتمی رخ داد ، لکه سیاهی را در تاریخ جنگ های جهان ، در تاریخ بشریت و در تاریخ آمریکا ثبت کرد که حتی با گذشت قرن ها پاک نخواهد شد.بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به روایت تصاویر

70 سال پیش در روز 6 اوت سال 1945 میلادی نخستین حمله اتمی جهان علیه شهر هیروشیما صورت گرفت. با این حمله عصر هسته ای جهان آغاز گشت و لکه سیاهی در تاریخ بشریت ثبت شد.  

بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به روایت تصاویربمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به روایت تصاویر


بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به روایت تصاویر


بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به روایت تصاویر


بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به روایت تصاویر

بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به روایت تصاویر


بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به روایت تصاویر

بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به روایت تصاویر


بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به روایت تصاویر

بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به روایت تصاویر

بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به روایت تصاویر

بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به روایت تصاویر

بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به روایت تصاویر

بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به روایت تصاویر


بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به روایت تصاویر


بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به روایت تصاویر


بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به روایت تصاویر


بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به روایت تصاویر


بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به روایت تصاویر


بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به روایت تصاویر

بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به روایت تصاویر

بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به روایت تصاویر


بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به روایت تصاویر

بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به روایت تصاویر


 24 عکس از بمباران هیروشیما و ناکازاکی70سال قبل در جریان جنگ جهانی دوم، نخستین بمب اتمی توسط ارتش آمریکا بر سر مردم بی‌دفاع هیروشیمای ژاپن انداخته شد که باعث شد بین 80 تا 140 هزار نفر در جا کشته شوند. هم‌چنین سه روز پس از فاجعه در نهم آگوست هیروشیما، آمریکا از بمب هسته‌ای دیگری در شهر ناکازاکی استفاده کرد که باعث کشته شدن 74هزار نفر دیگر شد.

دوشنبه ششم اوت 1945 میلادی یک هواپیمای بمب افکن بی 29 ملقب به “انولاگی” که از جزیره “تینیان”
.
برخاسته بود به همراه دو هواپیمای دیگر در ساعت هشت و پانزده دقیقه صبح به وقت ژاپن چهار بمب تنی
.
معروف به “پسر کوچک” ، در بردارنده 60 کیلوگرم اورانیوم 235 را از ارتفاع 9480 متری روی هیروشیما و در
.
بالای مکانی که امروز در آن “گنبد بمب اتمی” قرار دارد رها کرد تا 43 ثانیه بعد در ارتفاع 548 متری منفجر
.
شود.ویرانه های هیروشیما یک روز پس از بمباران اتمی


تنها پل سالم مانده در هیروشیما یک مایل دورتر از کانون انفجار؛ سایه های دائمی ناشی از انفجار اتمی بر
.
روی سطح پل دیده می شود.


کمک رسانی به بازماندگان انفجار اتمی در هیروشیما


تصویر سیاه شیرفلکه گاز بر روی دیوار ناشی از انفجار اتمی، دو کیلومتر دورتر از کانون انفجار در هیروشیما


یکی از قربانیان انفجار اتمی در هیروشیماپنج شنبه نهم اوت 1945 میلادی ، سه روز پس از بمباران اتمی هیروشیما ، یک هواپیمای بی 29 دیگر جزیره
.
“تینیان” را با هدف بمباران شهر صنعتی “ککورا” ترک کرد؛اما هوا ابری و دید بسیار اندک بود و هواپیما سه بار
.
منطقه را دور زد تا دید مناسبی پیدا کند امابه دلیل احتمال کم آمدن سوخت برای گشت زدن بیشتر خلبان
.
بسوی دومین هدف از پیش تعیین شده خود، یعنی ناکازاکی راهی کرد.
ساعت ده و پنجاه و هشت دقیقه
.
صبح هواپیما به ناکازاکی رسید و پس از چهار دقیقه خلبان توانست روزنه‌ای در ابرها بیابد که از آن می‌توانست
.
شهر را زیر پا ببیند.
در این لحظه یک بمب چهار و نیم تنی در بردارنده حدود 10 کیلوگرم پلوتونیم 239 که بخاطر
.
بزرگی اندازه آن نسبت به “پسر کوچک” به “مرد چاق” ملقب بود بسوی ناکازاکی رها شد که در ارتفاع حدود
.
500 متری منفجر گشت.
ویرانی های انفجار یک روز پس از بمباران اتمی در ناکازاکی
منظره ساختمان کلیسای جامع کاتولیک در میان انبوه ویرانی های ناکازاکیدکتر ناگائی متخصص اشعه ایکس در منطقه ویران شده ناکازاکی؛ وی دو روز بعد در اثر تشعشعات هسته ای
درگذشت.
عبور دو تن از بازماندگان انفجار هسته ای از میان ویرانه های ناکازاکی
یک سرباز ژاپنی از منطقه ویران شده در اثر بمباران اتمی عبور می کند.
بمب موسوم به “مرد چاق” که ناکازاکی را به آتش کشید.
تصویری از لحظه انفجار اتمی ناکازاکی
گفته می شود با اینکه بمب پلوتونیومی به کار گرفته شده در ناکازاکی،
.
قدرتی بیشتر از بمب هیروشیما داشت، ولی ویرانی و تلفات در آنجا از هیروشیما کمتر بود. هیروشیما یک
.
شهر مسطح است که انفجار بالای مرکز آن رخ داده بود، اما در ناکازاکی تپه‌ای بزرگ ، شهر را به دو بخش که
.
در دو دره واقع شده‌اند تقسیم می‌کند. انفجار در بالای یکی از آن دو رخ داده بود. در این دره آسیب‌ها شدید
.
بود اما ضمن این که بخشی از انرژی در بخشهای خالی از سکنه تپه تلف شده بود، این تپه مانند سپری تا
.
اندازه زیادی از بخشهای دیگر محافظت کرده بود. بنا بر آمارهای رسمی در اثر انفجار این بمب 11574 خانه
.
سوخت ، 1326 خانه کاملا ویران شد ، 5509 خانه به شدت آسیب دید و غیر از قربانیان سالهای بعد ،
.
73884 نفر کشته و 74909 نفر مجروح بر جای گذاشت.
تانک و سربازان شوروی در حال عبور از شهر “دالیان” در چین. 9 اوت 1945سربازان شوروی در ساحل رودخانه تحت اشغال “سونگوا” در منچوری
سربازان ژاپنی اسلحه های خود را به نیروهای شوروی تسلیم می کنند.
گریه اسیر ژاپنی پس از شنیدن خبر تسلیم ژاپن در جزایر “ماریانا”
شادمانی ملوانان در پرل هاربر پس از شنیدن خبر پایان جنگ
تجمع مردم در میدان تایمز نیویورک پس از اعلام خبر پایان جنگ
امضا سند تسلیم توسط نماینده ژاپن بر روی ناو یو اس اس میسوری
پرواز هواپیماهای امریکایی بر فراز ناو امریکایی یو اس اس میسوری
سربازان امریکایی در حال شادمانی پس از اعلام پایان جنگ در پاریس
بازمانده انفجار اتمی در هیروشیما در مقابل تنها ساختمان باقی مانده


منابع:

http://allthatyouwant.mihanblog.com/

http://www.jamejamonline.ir/

http://efshagar.org/

http://www.farhangnews.ir/

http://www.tebyan.net/

نظرات (۲)

وای چه وحشتناک . . . . . .
پاسخ:
حقایقی شفاف وواضح ،
وحشتناک اماواقـعــی . .
حالاهمین آمریکا،ادعامی کنه که ایران دنبال ساخت بمب هسته ایه،درحالی که هم خودآمریکاهزاران بمب اتمی خطرناک داره،
وهم دولت اسرائیل دویست کلاهک هسته ای داره.
کسی دردنیاسوال نمیکنه که دلت اسراییل 200 کلاهک بمب اتمی رومیخوادچه کارکنه؟؟
دولتی که خودش دوبارازبمب اتمی استفاده کرده وبیش از200هزارنفرانسان بیگناه روکشته،حق نداره ازحقوق بشرصحبت کنه یامدعی کشورایران باشه.
پاسخ:
بانظرشمادوست عزیز،موافقم.
تشکروسپاس . .

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">